Документалното наследство в снимки на Йосиф Шнитер, син на забележителния пловдивски архитект, допринесъл за изграждане на европейския облик на Града под тепетата, ще бъде показано в Казанлък. Музеят на фотографията в Града на розите домакинства от 2-и ноември експозицията със снимки от личния архив на Шнитер, забележителният кмет от Чепинската долина, благодарение, на когото днес Велинград е познат като водещ балнеоложки център у нас и на Балканите.
Шнитер е първият кмет на Лъджене и на първата сборна община от селата Чепино, Лъджене и Каменица между 1934 и 1936 г. Той полага здравите основи на бъдещия национален и международен курорт и на бъдещата ни спа столица. По време на неговото управление е открита първата ски-шанца в Чепино, създаден е първият съвет по курортно дело, каптирани са 32 извора за водоснабдяване от местността Легоринец. Той изготвя първите рекламни материали за курорта и го популяризира с фотоизложби в страната и чужбина. По негова идея на 25 юли 1937 г. в Лъджене е открит първият по рода си в Европа минерален плаж с 50-метров басейн, който от няколко месеца вече носи името на Йосиф Шнитер. Негова заслуга е корекцията на коритата на реките Еленка, Луковица и Стара река, ресторантът на Клептуза, Горският почивен дом на Юндола, новата сграда на Кална баня.
По инициатива на Йосиф Шнитер се организират плувни и ски състезания, конкурси “Царица на плажа”, конгреси на Българския туристически съюз и на Българския морски сговор.
Йосиф Шнитер е роден в Пловдив, неговият баща инж. Йосиф Шнитер, е чех по народност. Бил е доброволец в Руско-турската Освободителна война и е първият архитект, създал генералния план на Пловдив.
Шнитер завършва Юридическия факултет в СУ “Климент Охридски”. Участва като доброволец в Балканската, а по-късно и в Първата световна война. През 1921-1922 г. е преводач в Българското консулство в Мюнхен и до 1934 г., когато идва в Лъджене, работи като юрисконсулт и адвокат в частна практика в София. Назначаването му за кмет на Лъдженската община му дава възможност да прояви европейска култура и амбиции в управлението и благоустрояването на селищата в нея.
Изложбата, дело на Историческия музей във Велинград, е резултат от обработката на неговия личен документален и снимков архив, дарен от сина му на местния музей. Става дума за 2000 негатива и 150 документа. На музея е предоставена и цялата фотоизложба на Йосиф Шнитер, с която той е гостувал в Пловдив през 1935-1936 година и с която, като много добър фотограф, е рекламирал курорта “Чепино”. Тя също ще дойде в Казанлък.
Шнитер става кмет след Деветнадесетомайския преврат в един твърде противоречив исторически период, през който обаче, той успява да издигне стопанското и културно ниво на селищата от бъдещия Велинград.